2009. november 27., péntek

Apróvad vadászat

Az apróvad

Az apróvad vadászata nálunk ünnep. Olyan ünnep, mint régen az aratás volt, munkával terhes, ám mindenképpen meghatározó és vidám események láncolata. Ilyenkor az egész társaság együtt vadászik, összehangoltan megfontoltan dolgoznak. Sokan ezt talán az állatok kiirtásának tartják, ám azt nem nézik, hogy több tudományos kisérlet bizonyitja azt, hogy az állomány nem hasznositott hányada általában elvész. Különösen igaz ez a mezei nyúlra (Lepus europeus), ahol megfigyelték, hogy a téli mortalitás során az az évi szaporulatnak megfelelő számú egyednek mintegy 90-95%-a elpusztul, igy jobban megéri azt vadászati módszerekkel hasznositani.




Megkezdődtek az apróvad vadászatok. Az eddigi tapasztalatok alapján az idei év szárazsága területünk egyes részeire egyértelműen rányomta bélyegét, a fácán állományon látszik leginkább a nyári időszak csapadékhiánya, a szaporulat nagy része elpusztult, vagy egyáltalán ki sem kelt a tojásból. A pusztulás okaként megemlithető a csibe kor első heteiben nagyon fontos rovarfajok hiánya, igazából ez hozható összefüggésbe a szárazsággal. Ezt látszik alátámasztani az eddigi fácánvadászatok eredménye is, ahol idei kakast keveset lőttünk, inkább dominált a 2-3, esetleg a négy éves madarak jelenléte a területen és ezen keresztül a teritéken.


Mindezek ellenére természetesen megkezdtük az őszi-téli társas vadászatokat, eredményesen. Úgy gondoljuk, hogy az idei évben nem feltétlenúl fogunk törekedni az eddigi eredmények elérésére, inkább kipróbálunk újabb helyeket, nagyobb hangsúlyt fektetve az esetleges dúvadgyéritésre, hiszen általában a klasszikusan jó fácános helynek tartott nádasokat, fasorokat idén inkább hagyjuk nyugalomban.


Ezek után úgy gondoljuk, hogy az állomány komolyabb segitségével, illetve a jövőben tervezett élőhelyfejlesztések segitségével szeretnénk apróvadjaink számát növelni. Nem mellőzhető a tavaszi-nyári róka-szarka-gyérités sem, ennek eredménye kontrollterületekkel kiválóan illusztrálható. Ezen kisérletek lényege, hogy kettő viszonylag hasonló adottságú addig egyformán kezelt, vagy kezeletle terület egyikét komoly predátorkontrollnak vetjük alá, majd azeredményeket összehasonlitjuk. Meglepő különbségek adódhatnak e tekintetben!


Ha a télen, tavasszal, nyáron mindent megtettünk vadjaink védelmében, akkor az eredmény nem marad el, példa erre a tavalyi év egyik sikeres vadászata, ahol az alábbi eredményt értük el:

Társaságunk azon kevés apróvadas terület közé tartozik, ahol minden teritéknél szól a kürt. Jelenti ez nemcsak a nagy nyúlköröket, de egy kis bokrászás, vagy rókahajtás után is hallhatja ország-világ, hogy vadászni voltunk, eredménnyel jártunk, de tiszteljük a vadat, megadjuk a neki kijáró tiszteletet, hiszen az életével fizetett a mi szórakozásunkért.

Teriték után mindig friss ebédet eszünk együtt, majd lehetőség nyilik a tapasztalatcserére, a vidám beszélgetésekre, egymás ugratására, akár a nap eseményeinek kiértékelésére, vagy egy-egy szép lövés újbóli felemlegetésére és végül egy-egy "páncélozott" kakas vagy nyúl felett történő vitára. Röviden: megteremtjük magunknak azt a lehetőséget, hogy a VADÁSZATOT teljesen megélhessük elejétől a végéig!

Üdv a Vadásznak!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése